PROČ PLÍSNĚ ŠKODÍ ?
PLÍSNĚ, LIKVIDACE A PREVENCE
- Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, které mají velmi malé nároky na živiny.
- Pro svůj růst vyžadují především vlhkost.
- Vyskytují se v bytech i domech, kde mohou růst na zdech, ale i povrchu různých předmětů.
- Vlhkost může být na zdech a předmětech ve vnitřním prostředí v důsledku stavební závady, nedostatečného větrání nebo nedostatečného vytápění využvíaných prostor. Převážně se jedná o místnosti s novými těsnícími okny.Vlhký vzduch zůstává v prostorách a vodní pára se kondenzuje na chladném povrchu.
plíseň v kuchyni | plíseň v obývacím pokoji | plíseň na textilu |
PLÍSNĚ - ZDROJ NEBEZPEČÍ PRO ČLOVĚKA
Plísně se rozmnožují velice rychle. Při růstu vytvářejí spory - své rozmnožovací orgány. Za vhodných podmínek se z jedné spory může vytvořit až miliarda dalších v období 5 dnů. Spory se z plísní uvolňují do ovzduší, ze kterého jsou vdechovány a ohrožují tak zdraví člověka.
V důsledku vdechování spor vznikají alergické reakce, ze kterých vznikají závažnější zdravotní problémy. Mezi alergická onemocnění patří alergická rýma, průduškové astma, chronický zánět průdušek a zánětlivé postižení plicních sklípků. Tato onemocnění dýchacího systému vyvolávají především druhy plísní rodu Aspergillus!
! ALERGIE NA PLÍSNĚ JE ČASTÁ ZEJMÉNA U DĚTÍ !
Kromě alergií se plísně mohou projevit jako průvodci celé řady poškození lidského organismu, a to od lehkých forem až po onemocnění končící smrtí.
K nejzávažnějším poškozením člověka, která mohou plísně způsobit, patří mykózy. Tedy nemoci, při kterých plísně rostou a rozmnožují se v těle postiženého. Mezi mykózy patří onemocnění plic, zánět zevního zvukovodu, zánět vedlejších nosních dutin, zánět rohovky oka a různé záněty kůže. Nejčastěji tato onemocnění vyvolávají plísně druhu Aspergillus, Cladosporium a Penicillium!
LÉKAŘSKÉ OŠETŘENÍ BÝVÁ VELMI KOMPLIKOVANÉ !
Mykotoxiny jsou toxické látky, které produkují některé druhy plísní. Mají negativní vliv na imunitní systém. Při poruše imunitního systému tak dochází k menší odolnosti proti infekcím. Těkavé organické látky, které plísně produkují při svém růstu, mohou v lidském těle působit hluboko v respiračním traktu. Často způsobí podráždění.
- Stávající výskyt plísní je NUTNÉ odstranit – dezinfikovat. Následně je nutné i preventivní opatření. Jen ve velmi málo případech je postačující samostatná dezinfekce. I v případě, že je odstraněna příčina růstu plísní, tak vlhkost v materiálech zůstává a odpařuje se velmi zvolna. I malý obsah vlhkosti může být pro růst plísní dostatečným zdrojem vody pro život.
- Výběr vhodného přípravku pro odstranění plísní je velmi důležitý, stejně tak i výběr přípravku pro preventivní ošetření. Je třeba volit přípravky tak, aby byly navzájem kombinovatelné a nejlépe od jednoho výrobce.
JAK NA LIKVIDACE PLÍSNÍ V DOMĚ
Přípravek s obsahem chloru (chlorový)
Většina přípravků s obsahem chloru (chlornanů) má jen dezinfekční a bělící účinek. Při použití přípravku s obsahem chloru dojde k rychlému zahubení plísně na povrchu. Velice brzy však na ošetřených místech znovu narostou díky zasolení, kdy se hlavně do zdiva dostanou chloridy (hydroskopické částečky soli), které přijímají vodní páru ze vzduchu a zadržují ji v kapalné formě, čímž vytvářejí prostředí vhodné pro opětovný růst plísně. Chlorové přípravky je doporučeno používat převážně na nesavé povrchy, jako jsou dlažby a obklady, spáry oken, sanitární místnosti. Doporučovaný a ověřený je přípravek FungiSPRAY chlorový.
|
JAKOU ZVOLIT PREVENCI
FungiSAN bezchlorový – preventivní přípravek do malířských nátěrů, omítek a jiných minerálních stavebních materiálů. Lze jej aplikovat v bytových i nebytových prostorách. Vhodný do prostor s extrémními podmínkami (vývařovny, prádelny, atd.) |
My jsme měli doma každou zimu také velké vlhko. Vlhko samo o sobě by mi zas až tolik nevadilo, ale dělala se nám hodně plíseň, tak jsem hledala různé rady a tipy, jak se plísně zbavit a nakonec jsme si koupili odvlhčovač vzduchu a až ten nám s vlhkostí pomohl.
OdpovědětVymazatJá jsem si koupila speciální protiplísňový prostředek , se kterým plíseň úspěšně zlikviduji. Už se těším, až bude jaro a budeme moct celý den větrat. Pak se nám doma plíseň vůbec nedělá. Od podzimu do jara je to ale hrozný.
OdpovědětVymazatJá bych plíseň ze zdí likvidovala i v případě, že by nezpůsobovala žádné zdravotní problémy. Plesnivá zeď není pěkná ani na pohled. V dnešní době není vůbec těžké se jí zbavit. Jakmile se nám doma někde objeví, tak ji umyju protiplísňovým prostředkem a hned zmizí.
OdpovědětVymazatDobrý den, děkujeme za komentáře. Jenom ještě doporučení,na zdivo používejte bezchlorový přípravek proti plísni. Chlorové zasolují zdivo a plísně se tam opět tvoří daleko rychleji.
Vymazat